آغاز خرید تضمینی کلزا از ۷۵۰ هکتار اراضی خراسان‌جنوبی؛

آغاز خرید تضمینی کلزا از ۷۵۰ هکتار اراضی خراسان‌جنوبی؛

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه ۷۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان‌جنوبی زیر کشت کلزا است، گفت: خرید تضمینی کلزا همزمان با برداشت محصول آغاز می‌شود.

هاشم ولی‌پورمطلق گفت: امسال ۷۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان‌جنوبی زیر کشت کلزا رفت، اما به علت سرمای پاییزی گذشته   تشدید شوری خاک و حمله پرندگان تنها ۲۹۰ هکتار محصول برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت کلزا با ۵۵ هکتار مربوط به شهرستان خوسف است، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا پایان خردادماه ۳۰۰ تن کلزا در خراسان‌جنوبی برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: سال زراعی گذشته از ۱۵۰ هکتار اراضی کشاورزی خراسان‌جنوبی ۵۰ تن کلزا برداشت شد که کلزا سومین گیاه روغنی مهم در دنیا است که مقاومت به کم آبی، ارزش تناوبی زیاد، مقاومت نسبی به بافت خاک و قابلیت بالا برای رقابت با علف‌های هرز از مزایای این محصول است.

ولی‌پورمطلق از آغاز خرید تضیمین کلزا هم زمان با برداشت این محصول خبر داد و افزود: امسال نرخ خرید تضمینی کلزا برای ترویج کشت این محصول به ۲ هزار و ۷۸۰ تومان افزایش یافت.

وی با بیان اینکه شرکت غله خراسان‌جنوبی به عنوان عامل خرید کلزا از کشاورزان است، اظهار کرد: در سال زراعی گذشته ۳۰ تن کلزا با قیمت هر کیلو ۲ هزار و ۵۳۰ تومان از کشاورزان خریداری شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: کمک بلاعوض ۴ میلیون تومانی برای خرید دستگاه‌های برداشت کلزا و بیمه رایگان سطح زیر کشت از اقدامات جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی برای حمایت از کشاورزان بود و برای ترویج کشت این محصول ۱۵ دستگاه بذر کار کلزا در خراسان جنوبی خریداری شد که ۵۰ درصد هزینه دستگاه برای کشاورزان رایگان است.

کلزا (Brassica napus)، یکی از گیاهان دانه‌روغنی مهم در مناطق معتدله و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است.

دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست است. رقم اصلاح شده کلزا، که امروزه کانولا خوانده می‌شود، از مقدار کمتری اروسیک اسید و ﮔﻠﻮﻛﻮﺯﻳﻨﻮﻻﺕ برخوردار است و به علت محتوای کمتر مواد ضد تغذیه‌ای، برای مصرف انسان و تک معده‌ای‌ها نسبت به رقم غیر اصلاح شده یا همان کلزا، مناسب‌تر است.