آشنایی با مراسم آیینی ملاقه‌زنی”کفچلزی” در خراسان‌جنوبی؛

آشنایی با مراسم آیینی ملاقه‌زنی”کفچلزی” در خراسان‌جنوبی؛

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی گفت: كفچلزی از جمله مراسم خراسان‌جنوبی است كه توسط زنان و دختران در  شب ۲۷ ماه مبارک رمضان انجام می‌شود .

سید احمد برآبادی صبح امروز (۳۱ خرداد ماه) در جمع خبرنگاران گفت: در شب ۲۷ ماه رمضان بانوان به صورت فردی یا دو نفری با هم، یك سبد یا قلبیری را كه پارچه‌ای درون آن انداخته بودند را برداشته و در داخل قلبیر قرآن، آیینه، شانه و یك سرمه‌دان می‌گذاشتند و یك كفچلز (كفگیر) یا قاشق به دست دیگر گرفته و به در خانه‌هایی كه از پیش در نظر گرفته‌اند می‌روند در حالیكه صورت خود را چنان در چادر پنهان می‌كنند كه دیده و شناخته نمی‌شوند .

وی افزود: آن‌ها به در هر خانه‌ای كه می‌رسند با كفچلز چند بار با فواصل كوتاه به در خانه می‌كوبند و به این وسیله حضور خود را اعلام می‌كنند. برآبادی ادامه داد: بانوی خانه به دم در آمده سبد آن‌ها را گرفته ابتدا برای تیمن شانه را بر می‌دارد و به موهای خود می‌كشد بعد سرمه‌دان را به دست گرفته و چشم‌هایش را با سرمه سیاه می كند آنگاه آیینه را برداشته و چهره خود را در آیینه نگاه می‌كند سپس مبلغی پول داخل سبد می‌گذارد و به صاحبش می‌دهد البته در حال حاضر سال‌هاست كه علاوه بر پول اقلامی نظیر آرد، خرما نیز می‌گذارند .

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: زن كفچلز با مبلغ جمع‌آوری شده، پارچه‌ای گرفته و ظهر روز بیست وهفتم در محل مسجد و یا منزل مسکونی خودش در فاصله زمانی بین نماز ظهر و عصر پارچه را برش می‌دهد و همان روز می‌دوزد و می‌پوشد و بر این باورند كه تمام سال را به شادی خواهند گذراند و از بلایا و مشکلات مصون خواهند بود.

برآبادی خاطرنشان کرد: این مراسم به شماره ۸۱۶ در تاریخ ۴ بهمن ماه ۹۱ به ثبت آثار ملی ناملموس (معنوی) رسیده است .