آرزوی صلحی پایدار در قره‌باغ در سفر روحانی به ارمنستان مطرح شد

آرزوی صلحی پایدار در قره‌باغ

سفر دوره‌ای «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری به منطقه «اوراسیا» روز گذشته با ورود مسافران دولت به «ایروان»، پایتخت ارمنستان آغاز شد. او در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی «زوارتنوتس» از سوی «سرژ سرکیسیان»، رئیس‌جمهوری ارمنستان، مورد استقبال قرار گرفت. پس از آن روحانی و هیئت همراهش راهی کاخ ریاست‌جمهوری ارمنستان شدند تا پس از استقبال رسمی، مذاکرات فشرده و یک‌روزه مقامات آغاز شود. در این سفر دوره‌ای «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه، «محمد نهاوندیان»، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، «حمید ابوطالبی»، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری، «ولی‌الله سیف»، رئیس کل بانک مرکزی و «حسام‌الدین آشنا»، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری و تعدادی دیگر از مقامات دولت، روحانی را همراهی می‌کنند. در جریان این سفر، پنج موافقت‌نامه بین ایران و ارمنستان امضا شد. پس از این مراسم، رؤسای جمهوری ایران و ارمنستان در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری»، رئیس‌جمهوری گفت: «درباره مسائل امنیت منطقه نیز گفت‌وگوهایی با رئیس‌جمهوری ارمنستان داشتیم. ارمنستان و آذربایجان، دو کشور دوست و همسایه ما هستند و آرزومندیم که در منطقه قره‌باغ از طریق مذاکره و روش‌های سیاسی شاهد صلحی پایدار باشیم که این صلح پایدار به نفع همه کشورهای منطقه خواهد بود».
روحانی تأکید کرد: «بی‌تردید برای دست‌یافتن به صلح، راه‌حل نظامی وجود ندارد و باید با راه‌حل مذاکره در چارچوب مقررات بین‌المللی، شاهد امنیت و ثبات در این منطقه باشیم». سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان نیز در این نشست خبری، با تأکید بر اینکه برای موضع متعادل ایران، در خصوص راه‌حل معضل قره‌باغ، بر مبنای حقوق بین‌المللی، ارزش بالایی قائل است، گفت: «موضوع قره‌باغ نمی‌تواند راه‌حل نظامی داشته باشد و هر گام تنش‌زا و بی‌ثبات‌کننده در این منطقه، غیر‌قابل‌قبول است». رئیس‌جمهوری همچنین عصر دیروز در اختتامیه همایش تجاری ایران و ارمنستان حاضر شد و به سخنرانی پرداخت. روحانی پس از پایان سفر یک‌روزه به «ارمنستان» راهی «قزاقستان» شد.