آتش به اختیار به معنای هرج و مرج نیست/عزت و امنیت کشور در گرو وحدت و انسجام است؛ آیت الله امامی کاشانی:

آتش به اختیار به معنای هرج و مرج نیست/عزت و امنیت کشور در گرو وحدت و انسجام است؛

آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با بیان این مطلب افزود: آتش به اختیار به این مفهومی نیست که کاری کنید که به هرج و مرج تفسیر شود.
وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان در ماه مبارک رمضان و طرح موضوع اصطلاح «آتش به اختیار» تصریح کرد: ایران باید از نظر فرهنگ قوی و غنی باشد، اما اگر مشکلی دیدید به مسئولان تذکر بدهید و نگذارید سیستم ضعیف و کم توان شود.
امامی کاشانی با بیان اینکه آتش به اختیار اصطلاحی در میان نظامیان است آن هم برای شرایطی که در جنگ پیش می آید که افسر می گوید اینچنین عمل کنید و منتظر فرمان ما نباشید و آنجا متداول است، افزود: این موضوع در زمان حمله صدام خبیث به ایران نیز مطرح بود و شهید چمران در جنگ های نامنظم نیز به این مطلب اشاره می کرد.
امام کاشانی بیان کرد: بدترین تحریف همین است که در بین سخنرانی که چند صفحه است یک جمله را بگیرند، ابتدا و انتهای آن را حذف کنند و از آتش به اختیار یک مفهومی استنتاج کند برای اینکه بخواهد مقاصد شوم خود را اجرا کند.
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که آتش به اختیار نه بی قانونی، نه فحاشی، بلکه کار فرهنگی تمیز است. ایشان ولی امر و فقیه جامع شرایط است، عادل و منادی عدالت و قانون است، منادی نظم و رهبر صلح، رهبر آزادی و رهبر قانون و رهبر حق است؛ یک چنین کسی برای اینکه بنیه فرهنگی کشور قوی بشود چنین تعبیری را در آن چند جملات و مطالب بیان می کنند.
امامی کاشانی در ابتدای خطبه دوم همچنین خود و نمازگزاران را به تقوا و پرهیزگاری و توفیق اینکه انسان به قرآن و سنت پیامبر اسلام (ص) عمل کند، دعوت کرد.
وی با اشاره به پیروزی و موفقیت ملت شریف و بزرگ عراق در برابر تروریست های داعش افزود: آزادی موصل و آزادی این کشور را و بخشی از خاک سوریه و پیروزی در برابر تروریست ها و کسانی که بدترین جنایت ها را به نام دین بر روی زمین انجام می دادند به تمام امت اسلام و به انسان هایی که در سراسر جهان از عدالت حمایت می کنند و با ظلم در ستیز هستند، تبریک عرض می کنم.
خطیب جمعه تهران ابراز امیدواری کرد که خداوند ریشه این گروه های تروریستی و حامیان آنها را که استکبار جهانی، آمریکا و رژیم صهیونیستی و هزینه و پول آل سعود هستند، به خاک ذلت بنشاند.
امامی کاشانی همچنین با اشاره به فرارسیدن سالروز هفتم تیر و شهادت آیت الله بهشتی، وی را عالم برجسته، جامع و معقول در فقه و اصول، قوی در حکمت و فلسفه و پرتوان در فلسفه جدید، شخصیتی کم نظیر در مدیریت از نظر علم و اخلاق در تاریخ اسلام برشمرد.
وی شهادت آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران فداکار و خدمتگزار قبل از انقلاب و بعد از انقلاب را گرامیداشت و برای آنها و همه شهدا وامام شهدا طلب مغفرت و علو مقام کرد.
امامی کاشانی با اشاره به هفته قوه قضاییه و گرفتاری های این دستگاه، از زحماتی که مسئولان دستگاه قضا می کشند، قدردانی کرد و افزود: آیت الله آملی لاریجانی ریاست قوه، شخصیتی فقیه، با تقوا و پارسا است و از او و قضات شریفی که با وی همکاری می کنند و از تمام قضات خدوم کشور تشکر می کنم.
وی با آرزوی توفیق برای قضات و وکلای شریف قوه قضاییه گفت: به آن کسانی که قاضی و وکیل دادگستری هستند اما وظیفه را انجام نمی دهند، گرچه دستگاه قضا برخوردهای محکمی انجام داده، موعظه می کنم راه را درست بروید و وظایف را به نحوی انجام دهید که درقیامت و پس از مرگ بتوانید پاسخ گو باشید. مراقب باشید و توبه کنید.

** اقدام سپاه به جا و درست بود/ایران در برابر جنایت تروریست ها اغماض نمی کند
امامی کاشانی همچنین در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه، از حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه داعش در سوریه قدردانی کرد و گفت: این اقدام سپاه در مقابله با جنایت تروریست های داعش در تهران، به جا و درست بود و امیدوارم که آنها و حامیان آنها فهمیده باشند که جمهوری اسلامی در برابر این جنایات اصلا هیچ اغماض نمی کند.
خطیب نماز جمعه تهران گفت: ایران به تروریست و حامیان آن پاسخی محکم تر هم می دهد و از خدا می خواهیم ریشه همه آنها را که این بلا را که بر سر دنیای اسلام آورده اند، بزودی بکند.

** برای حفظ وحدت به گفتارها و کردارها باید توجه کرد
امامی کاشانی با تاکید بر اینکه برای حفظ وحدت و اتحاد ملی در کشور و جلوگیری از اختلاف باید به گفتارها و کردارها، نوشته ها و شعارها بیشتر توجه کرد، گفت: باید این وحدت و انسجام در کشور را حفظ کنیم.
خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، امام(ره)، امت و نسل جوان برای کشور امنیت آوردند، افزود: اینها همچنین امنیت، اقتدار، قدرت علمی، تکنولوزی، قانون، نظم، حقوق و رعایت حقوق را برای ما آوردند.
وی گفت: امنیت تاجی بر سر ملت ایران است بر سر همه ما، بر سر هر گروه و دسته ای، گرچه برخی که به جان هم می افتند نمی فهمند که این امنیت یک تاج است که دنیا و تمام دوستان ایران آن را می بینند.
امامی کاشانی با بیان اینکه دوستان ما از این امنیت و اقتدار ملی خوشخال هستند و می گویند خوشا به حال ملت ایران و این همه آزادی، تصریح کرد: در مقابل دشمنان ما از این وحدت و امنیت رنج می برند و نقشه طراحی می کنند.
وی با اشاره به آیه ای از قرآن و روایت و احادیث بیان کرد: نباید بگذاریم بین ما اختلاف ایجاد شود، نباید دعوا کنیم. هر پیروزی که به دست می آوریم یک نسیم الهی است که از آسمان ها و از سوی غیب می آید. اگر مراقب نباشیم این پیروزی و شوکت می شکند و اگر اختلاف به وجود آید ضعیف می شویم و در برابر دشمن دیگر نمی توانیم مقاومت کنیم و بایستیم و مانند گذشتگان نمی توان فداکاری کنیم.
امامی کاشانی با بیان اینکه این تاج (امنیت و اقتدار) وعزت را باید حفظ کرد تاکید کرد: این عزت با وحدت، انسجام، با توجه به خدا، توکل، دل صاف و با نیت های پاک حفظ می شود و باید با وحدت بر محور ولایت متحد شدیم که اگر به این وظیفه عمل نکنیم هر کسی که بر خلاف انسجام و وحدت «نوشت، گفت و شعر داد محکوم است.»
خطیب جمعه تهران گفت: اگر همه به ولایت نگاه کنیم که ایشان چه چیزی می گویند و حول محور ایشان متحد شویم و همان طور حرکت کنیم، این وحدت و شوکت و عزت حفظ خواهد شد.

** صبر، توکل و انتظار سهاصل ضروری حل مشکلات است
خطیب نماز جمعه تهران همچنیبن در خطبه نخست نماز جمعه گفت: صبر، توکل و انتظار سه اصل ضروری برای حل مشکلات جامعه ضروری است.
امامی کاشانی افزود: صبر از حکمت ریشه می گیرد، چون حقیقت را می توان با صبر و استقامت فهمید.
وی با بیان اینکه استقامت در راه خدا انسان را آگاه می کند که وظیفه اش چیست، اظهارکرد: حکمت نیز علمی است که انسان را از جهل در مسیر درست مصون می دارد.